İkaz Yeleği Nedir?

İkaz yeleği, iş amaçlı giyilen ve dışarıdan fark edilmeye yarayan giysidir. Özellikle trafik polisleri tarafından ikaz yeleği kullanılır. Çünkü ikaz yeleğinin amacı kişiyi ortamdan görünür yapmaktır. Böylece iş kazalarının önüne geçilmeye çalışılır. Son dönemde iş güvenliği oldukça önemli hale gelmiştir. Yasalar tarafından da kişilerin iş güvenliği güvence altına alınmıştır. Bu nedenle İkaz yeleklerinin de meslek grupları tarafından giyilmesi zorunlu hale gelmiştir.

İkaz Yeleğinin Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İkaz yelekleri öncelikle güvenlik amacı ile kullanılır. Bu nedenle daha çok yansıyan renkler tercih edilir. Sarı ve turuncu renkler en çok tercih edilen renkler arasında yer alır. Ayrıca kurumlar arasındaki hiyerarşi için de farklı renkler tercih edilir. Örneğin; pek çok kurumda yönetimdeki kişiler sarı ikaz yeleği, ustalar turuncu ikaz yeleği ve işçiler ise yeşil ikaz yeleğini giyer. Özellikle çok fazla sayıda çalışanı mevcut işletmeler; bu sınıflandırmayı kullanır.

İkaz Yeleği Kimler Tarafından Kullanılır?

·         İkaz yeleğiöncelikli olarak güvenlik amacıyla trafik polisleri tarafından kullanılır. Gece trafikte fark edilmek oldukça önemlidir. Trafik kazalarında fark edemediği içine birine çarpma oranı oldukça fazladır. Ya da kaza olduktan sonra oradaki polise çarpma oranı da fazladır. Bunun önüne geçmek için trafik polisleri ikaz yeleği kullanır.

·         Tersane ve şantiye çalışanları da ikaz yeleği kullanırlar. Yoğun iş makinelerinin olduğu alanlarda dikkat çekmek gerekir. Çünkü iş makinesini kullanan kişi; herhangi bir çalışanı fark etmediği zaman ciddi kazalar meydana gelebilir. Bu nedenle iş makinelerinin çok olduğu yerlerde ikaz yeleği kullanılır.

·         Ambulans çalışanları da yolda olaya müdahale etmek zorunda kalabilir. Böyle durumlarda ilk önce kendi güvenliklerini sağlamak zorundadır. Bu nedenle de acil medikal müdahalede bulunacak kişiler ikaz yeleği giyer.

·         Yol temizleme çalışanları da trafikte güven içerisinde olmak için ikaz yeleği giyerler. Böylece trafikte fark edilememekten kaynaklanan kazaları ortadan kaldırma amaçlanır.

·         Güvenlik amacının dışında; ayrıcalık almak için de ikaz yeleği giyimi mevcuttur. İşi daha çabuk yapmak için özellikle mühendisler ikaz yeleğini tercih ederler. Böylece çalışanlara kendini birebir tanıtmak zorunda kalmaz.

·         Motosiklet be bisiklet sürücüleri de trafikte rahat edebilmek için ikaz yeleği giyerler. Böylece kendi güvenliklerini sağlamış olurlar.

İkaz yeleği kullanımı öncelikli güvenlik amaçlıdır. Artık bazı iş gruplarındaki kişilerin ikaz yeleği giymesi de yasalar tarafından mecburi tutulur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !